Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... poate un pensionar militar cu pensie de serviciu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

poate un pensionar militar cu pensie de serviciu anticipata partiala sa lucreze la privat?

poate un pensionar militar sa lucreze la privat?
Legea 223/2015
Art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;

Pensia anticipata partiala este pensie de serviciu.
Legea 223/2015
Art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;

Pensia anticipata partiala este pensie de serviciu.