Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua La solicitarea mea, SC A & M ARHIVE CENTER ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua La solicitarea mea, SC A & M ARHIVE CENTER SRL - Ploiesti ...

Buna ziua
La solicitarea mea, SC A & M ARHIVE CENTER SRL - Ploiesti mi a eliberat 3 adeverinte pt veniturile brute, acordul global si sporurile acordate de catre IIRUC Bucuresti in per 1982-1993. Spre ghinionul meu cele 3 adeverinte nu au fost emise cfm art.124 din HG nr.257/2011, situatie in care Casa de pensii nu a valorificat adeverinta de sporuri si a respins solicitarea de recalcure a pensiei.. In plus am consultat un avocat care mi-a confirmat ca nici celelalte 2 adeverinte nu sunt emise cfm prevederilor legale. In aceasta situatie m-am adresat arhivei private cu rugamintea de a reemite cele 3 adeverinte, dovedind cu decizia de respingere a casei de pensii. Dupa multe mail-uri arhiva privata a reemis doar adeverinta de sporuri - dar tot eronat pt ca nu a mentionat de aceasta data pe adeverinta ca au fost retinute contributiile CAS-, si a refuzat sa reemita celelalte 2 adeverinte pt venituri si acord global motivand ca sunt emise corect si sa ma adresez instantei, Pe aceste adeverinte s-a mentionat ca datele sunt extrase din statele de plata si si fisele de evidenta castigurilor aflate in arhiva societatii, documente date spre pastrare de catre IIRUC Bucuresti . In aceasta situatie va rog mult sa ma ajutati cum sa procedez:
1) daca actionez arhiva privata in judecata ce sanse am de castig???
si daca am posibilitatea sa recuperez cheltuielile de judecata. Arhiva trebuie actionata la Tribunalul Ploiesti sau pot sa o chem in judecata si la tribunalul Bucuresti???

2) daca fac contestastie in instanta la decizia de respingere a casei de pensii in baza celor 2 adeverinte de venituri si acord global, si instanta imi respinge actiunea pe motiv ca cele 2 adeverinte nu sunt emise cfm procedurilor legale....si in final reusesc totusi sa obtin reemiterea adeverintelor de catre arhiva privata, mai am, dreptul la o noua actiune in instanta folosind noile adeverintele reemise? Mentionez ca pot contesta pana pe 17 septembrie 2021 decizia casei de pensii de respingere a valorificarii adeverintelor de venituri brute si acord global.

3) unde pot reclama refuzul arhivei private de a reemite adeverintele cfm prevederilor legale? Cum ar trebui sa procedez pt a determina arhiva privata careia i-am platit pt emiterea celor 3 adeverinte suma de 839 lei , arhiva care m-a asigurat ca adeverintele vor fi emise cfm cerintelor caselor de pensii!!!

Va rog mult sa ma ajutati cum trebuie sa procedez pt rezolvarea acestei situatii astfel incat sa pot valorifica cele 3 adeverinte pt recalcularea drepturilor de pensie.

Va multumesc.

1) daca actionez arhiva privata in judecata ce sanse am de castig???
si daca am posibilitatea sa recuperez cheltuielile de judecata. Arhiva trebuie actionata la Tribunalul Ploiesti sau pot sa o chem in judecata si la tribunalul Bucuresti???

Nimeni nu va poate spune exact ce sanse aveti . Actiunea se depune la Tribunalul Prahova.

2) daca fac contestastie in instanta la decizia de respingere a casei de pensii in baza celor 2 adeverinte de venituri si acord global, si instanta imi respinge actiunea pe motiv ca cele 2 adeverinte nu sunt emise cfm procedurilor legale....si in final reusesc totusi sa obtin reemiterea adeverintelor de catre arhiva privata, mai am, dreptul la o noua actiune in instanta folosind noile adeverintele reemise? Mentionez ca pot contesta pana pe 17 septembrie 2021 decizia casei de pensii de respingere a valorificarii adeverintelor de venituri brute si acord global.

Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 45 de zile de la comunicare. Actiunea se depune la Tribunalul în a cărui rază teritorială aveti domiciliul .

3) unde pot reclama refuzul arhivei private de a reemite adeverintele cfm prevederilor legale? Cum ar trebui sa procedez pt a determina arhiva privata careia i-am platit pt emiterea celor 3 adeverinte suma de 839 lei , arhiva care m-a asigurat ca adeverintele vor fi emise cfm cerintelor caselor de pensii!!!

La ITM Prahova.
Stimate Domn

Multumesc f mult pt promtitudinea raspunsului.

Stiu ca nimeni nu mi poate garanta ca voi castiga, dar m-am gandit ca poate cineva a tracut prin aceeasi situatie ca mine si a actionat in judecata o arhiva privata detinatoare a arhivei unei societati lichidate, si imi poate impartasi din experienta proprie.

Cu stima,
Spetele chiar daca ar fi asemanatoare, pot exista diferente la judecarea cauzei ... din cate cunosc
Multumesc f mult pt raspuns.
Pt moment am notificat prin avocat arhiva din ploiesti de emiterea neconforma a adeverintelor, care au costat 839 lei si pt care a trebuit sa astept 11 luni!!!

Cu stima,
In Romania trebuie să plătești și nici atunci nu ți se oferă servicii de calitate , au apărut firme de arhivare care profită de pe urma pensionarilor care nu toți iși pot permite să angajeze un avocat . Vă doresc sănătate și să cereți și daune materiale și morale ca firmele de arhivare să nu își mai bată joc de pensionari .