Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Probleme luare in calcul sporuri la Metrorex
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Probleme luare in calcul sporuri la Metrorex

Bună ziua,

Mama mea - care a lucrat la metrou la fel ca tatăl meu care a decedat - a solicitat ieșirea la pensie și tocmai a primit de curând decizia de pensionare.

În josul deciziei, este menționat:

„Motivare:
Sumele reprezentând spor festive, prime și al 13-lea salariu din adeverința nr. M.05.02.501/6077/30.03.2021 NU AU FOST VALORIFICATE CONFORM ANEXEI 15, CAP. VI din HG. 257/2011”

Notă: Adeverința primită de la serviciu, la care se face referire este pe o perioadă de 8 ani : 1990 - 1998 , când mama a fost nevoită să întrerupă serviciul pentru că eu m-am îmbolnăvit și am devenit persoană cu dizabilități iar ea a devenit asistent personal angajată la direcția de asistență socială.

Din aceasta mențiune se înțelege că nu au fost luate în calcul sporurile de festive, primele și al 13-lea salariu pentru calcularea pensiei, deși în adeverința menționată, primită de la metrou, este precizat că s-au perceput taxe către C.A.S.:

„- spor pentru orele prestate în cadrul normei de muncă în zilele de sâmbătă, duminică, și sărbători legale, ori în alte zile în care potrivit legii nu se lucrează (spor festive): art.71 Legea 57/1974; art. 2 din Decretul-Lege nr. 98/1990, art.42 Contract Colectiv de Muncă, Codul Muncii în vigoare pentru perioada de activitate; pentru acest spor s-a calculat și virat C.A.S.;
- pentru sumele reprezentând prime și al 13-lea salariu (adaosuri la salariu) temeiul legal îl reprezintă prevederile art. 50 din Legea 57/1974, art.43 din Contractul colectiv de Muncă aplicabil pentru perioada de activitate; pentru acest spor s-a calculat și virat C.A.S. ”

1. Cum este posibil să nu se ia în calcul la calcularea pensiei o sumă pentru care s-a perceput contribuție pentru pensie, tocmai în acest scop, de a fi calculată mai târziu la pensie? Nu este acesta o ilegalitate evidentă?

Mama a reluat serviciul ca angajată Metrorex în 2006, când eu nu am mai primit grad de dizabilitate cu însoțitor.

Această problemă cu neluarea in calcul a sporurilor de festive, prime si al-13-lea salariu e binecunoscută la metrou, si probabil si in cazul CFR si a altor companii. Casa de pensii invocă motivul că acele sporuri nu au fost permanente. Se pare că Metrorex de abia din 2004 le-a făcut permanente (această informație provine de la colegii ei, deci nu stiu dacă e validă)
Adeverința pe care a atașat-o mama la dosar este până în 1998. Ea nu a mai primit si adeverinta de sporuri pentru perioada 2006-2021 pentru că am înteles că informatiile sunt trecute direct in cartea electronica de munca. Întrebarea este:

2.1 Dacă cei de la casa de pensii au precizat ca nu s-au luat in calcul sporurile de festive din adeverinta pe perioada 90-98, inseamna ca celelalte, incepand din 2006, care au fost trecute in cartea electronica, au fost luate in calcul? (posibil pe motiv ca sporurile ar fi fost facute in 2004 permanente de către metrotex?)
2.2 Dacă nu ar fi fost luate in calcul nici cele din cartea electronica, pe perioada 2006-2021, ar fi fost menționat acest lucru in decizie?

Alti colegi de-ai mamei au actionat in instanta, initial au castigat, dar casa de pensii a facut recurs, si au fost apoi nevoiti sa restituie diferenta de bani acumulata la pensie castigata in instanta.

3. Avetii idee dacă există sanse legale să se recupereze contributia din acele sporuri pe perioada 90-98?

4. Dacă da, cunoasteti vreun avocat bun specializat pe aceasta problema particulara a metrorex, pentru a nu investi bani si timp inutil.?

Vă mulțumesc anticipat.

Cu bine,

Mihai Borzos
Stimate @sunsray , nu , nu este o “ ilegalitate evidenta “ cata vreme e o prevedere a unei legi . Asa spun atat Legea 19/2001 , cat si cea in vigoare azi , 263/2010 ( legile care leaga pensia de contributivitate ) , iar acestea prevad ca nu se vor lua in calcul pentru perioada anterioara lui 2001 decat sporurile cu caracter permanent . Anterior anului 2001 salariatii NU aveau de platit contributie pentru pensie ( in afara de un procent de 2% , apoi 3% si ulterior de 5% pentru pensia suplimentara , dar de acestea se tine si acum cont la calcularea pensiei ) . Contributiile la fondul de pensii erau datorate de firme si nu erau destinate pensiei angajatilor proprii , ci la alimentarea acestui fond al Statului . Am putea spune ca era o taxa , impozit , dare impusa de stat si datorata acestuia . E adevarat ca era calculata ca procent din castigul salariatilor , dar asta era doar formula de calcul a acestei dari . Iar pentru aceasta perioada , cat salariatul nu a platit din bani proprii nimic , si nici angajatorul nu a avut de platit nominal pentru fiecare angajat , Statul a hotarat ( prin Lege ) cat este dispus sa platesca pensii , si dupa ce criterii . Altfel se pune problema dupa 2001 , cand s-au instituit contributii pe care le platesc salariatii , fiecare leu pentru care ai platit se va lua in calcul la pensie . Cand se va ajunge si in Romania , ca in tarile civilizate , sa nu fie implicat Statul in colectarea si gestionarea contributiilor pentru pensii ( decat printr-un riguros control ) , si fiecare persoana va fi direct responsabila cu ce si cat contribuie la organisme specializate ( fonduri de pensie ) asigurandu-si anii batranetii , nu vor mai exista pensionari nemultumiti . Nu sunt proteste ale pensionarilor in - de pilda - Germania , Franta , Belgia , etc . Dar asta la noi nu se intrevede intr-un viitor previzibil , din pacate ... PS . Nu sunt - nici pe departe - vreun specialist in pensii , doar ca , gandind cam la fel cu dvs. , si fiind in situatia mamei dvs. ( cu sporuri si sume neluate in calcul la pensie ) , am dat in judecata Casa de Pensii . Am castigat la fond , iar la apel am pierdut . Plecand de la motivarea facuta de instanta de apel , am aprofundat cat am putut legislatia si asta am inteles eu ( ceea ce v-am expus mai sus ) .
sunsray a scris:

......
2.1 Dacă cei de la casa de pensii au precizat ca nu s-au luat in calcul sporurile de festive din adeverinta pe perioada 90-98, inseamna ca celelalte, incepand din 2006, care au fost trecute in cartea electronica, au fost luate in calcul? (posibil pe motiv ca sporurile ar fi fost facute in 2004 permanente de către metrotex?)
2.2 Dacă nu ar fi fost luate in calcul nici cele din cartea electronica, pe perioada 2006-2021, ar fi fost menționat acest lucru in decizie?

Alti colegi de-ai mamei au actionat in instanta, initial au castigat, dar casa de pensii a facut recurs, si au fost apoi nevoiti sa restituie diferenta de bani acumulata la pensie castigata in instanta.

3. Avetii idee dacă există sanse legale să se recupereze contributia din acele sporuri pe perioada 90-98?

4. Dacă da, cunoasteti vreun avocat bun specializat pe aceasta problema particulara a metrorex, pentru a nu investi bani si timp inutil.?

Vă mulțumesc anticipat.
....

1. Nu exista carte de munca electronica. C.i.m. se inregistreaza intr-o aplicatie REVISAL, iar veniturile se transmit in D112.

2. Nu exista nicio sansa sa se recupereze contributia din acele sporuri pentru perioada 90-98.

3. In forum nu se fac recomandari.
Puteti alege dvs un avocat din lista consultantilor inscrisi pe Forum
www.avocatnet.ro/Avocat-din-...

sau

sa alegeti din tabloul avocatilor din Romania aflat pe site-ul Uniunii Naționale a Barourilor din România
[ link extern ]
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
sunsray, utilizator