Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces pentru*nepurtarea* mastii..
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces pentru*nepurtarea* mastii..

Bună ziua!
În martie 2021 am participat la un miting anunțat pe rețelele de socializare.
Am fost la începutul mitingului 5 persoane și toate am fost legitimate de jandarmi spunându-ne ca asta e procedura și ca nu se pune problema unor amenzi.
După 2 luni . toți cinci am primit fie amenda fie avertisment. eu personal am primit amenda. pentru nepurtarea măștii și instigare la nepurtare de masca dar și pentru participare la miting neautorizat.
Am făcut contestație bazându-mă pe faptul ca nu am avut nici o secunda masca data jos și nici nu am instigat pe nimeni, dar la primul termen nu am putut ajunge.neputand pleca de la serviciu.
S-a amânat cauza pentru administrare probatoriului...
Ce anume trebuie sa fac în acest moment.... Ar trebui să-mi fac griji?
claudiadorina, utilizator
Bună. Din câte am înțeles ați formulat plângere contravențională. Umătorul termen de judecată fiind pentru administrarea probatoriului asta însemnând că una dintre părți a propus probe, probe ce au fost încuviințate ( posibil martori, efectuare de adrese). Dvstră în acest moment trebuie să studiați încheierea de ședință din data la care ați lipsit ca să vedeți ce probatoriu s-a încuviințat iar dacă s-a stabilit în sarcina dvstră ceva să vă conformați prevederilor instanței. În cazul în care nu aveți posibilitatea să angajați un avocat recomand prezența în instanța pentru că e posibil ca judecătorul să vă pună întrebări pentru a fi lămurit. În ceea ce privește lipsa de la serviciu, la solicitarea dvstră judecătorul vă ca putea elibera o adeverință care să ateste prezența dvstră în sala de judecată.
Mulțumesc!