Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier

Buna seara,
Am fost implicat intr-un accident rutier fara victime, doar cu pagube materiale. Conform procesului verbal al politiei, nu am fost vinovat. In schimb, am fost depistat pozitiv la alcool-test.
Intrebarea mea este daca pot intampina greutati la decontarea reparatiei masinii; compania de asigurari a celui care a produs accidentul este Astra.

Multumesc!
Ord. CSA nr. 21/2009 privind normele de despagubire a daunelor RCA, nu cuprind la art. nr.27 (excluderi) situatia relatata.
Multumesc!
Pentru contraventia stabilita de politie in ceea ce va priveste, ati fost sanctionat, banuiesc, potrivit codului rutier.
Insa, daunele la masina pe care o conduceati au fost provocate de celalalt cond. auto din trafic, prin incalcarea ator articole din codul rutier, stabilite de organele in drept.
Astfel, neexistand raport de cauzalitate dintre fapta savarsita de dvs. si daunele create, teoretic, nu ar trebui sa intampinati probleme in a va repara masina pe asigurarea RCA al celuilalt cond. auto implicat in accident.
Va multumesc!