Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce opțiuni are la dispoziție lichidatorul unei ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce opțiuni are la dispoziție lichidatorul unei societăți ...

Ce opțiuni are la dispoziție lichidatorul unei societăți (comerciale) atunci când activele societății nu sunt suficiente pentru achitarea datoriilor societății?
In cazul insolventei sunt aplicabile dispozitiile art. 174 alin. 1 din Legea 85/2014: În orice stadiu al procedurii prevăzute de prezentul titlu, dacă se constată că nu există bunuri în averea debitorului ori că acestea sunt insuficiente pentru a acoperi cheltuielile administrative şi niciun creditor nu se oferă să avanseze sumele corespunzătoare, judecătorul-sindic va audia de urgenţă creditorii într-o şedinţă, iar în cazul refuzului exprimat de aceştia de a avansa sumele necesare sau în cazul neprezentării acestora, deşi s-a îndeplinit procedura citării prin BPI, va da o sentinţă de închidere a procedurii, prin care se dispune şi radierea debitorului din registrul în care este înmatriculat

In cazul lichidarii voluntare sunt aplicabile dispozitiile art. 260 alin. 4 teza finala din Legea 31/1990: Dacă, potrivit raportului, debitorul îndeplineşte condiţiile pentru deschiderea procedurii simplificate de insolvenţă, lichidatorul are obligaţia de a solicita deschiderea acestei proceduri în termen de 15 zile de la data depunerii raportului.

Sper sa va fie de folos informatiile.