Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare tva achizitie apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare tva achizitie apartament

Buna ziua!In cazul in care dau avans anul acesta pt un apartament care se finalizeaza la anul,iar la anul creste cota tva de la 5% la 19%,ce cota tva se va aplica la anul la achizitia finala a aceatuia?
Se aplica cota in vigoare la data livrarii apartamentului cand se face contractul autentic de punere in posesie. .

(4) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 282 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilității taxei.

art 281 (1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, în conformitate cu regulile stabilite de prezentul articol.

(6) Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca un proprietar.