Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Va rog sa -mi dați un răspuns in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Va rog sa -mi dați un răspuns in următoarea speța ...

Buna seara ! Va rog sa -mi dați un răspuns in următoarea speța ! In situația in care un succesor moare după deschiderea procedurii de succesiune ,deci înainte ce finalizare el fiind var primar cu defunctul (clasa 4 ) cine ridica derepturile moștenire ?Va mulțumesc !
Mostenitorii mostenitorului decedat ridica drepturile acestuia, si dupa caz achita si datoriile.
Mulțumesc pentru raspuns !
Cu conditia sa aiba si ei certificat de mostenitor,
adica sa faca dovada ca, chiar sunt ceea ce ei afirma ca sunt.
Întrebarea se referea la un var primar care decedează după deschiderea succesiunii după decesul unui var primar ! Moștenitorii celui din urma sant copii săi ! La ce certificat de Moștenitor va referiți ? Fata de primul decedat,fiind clasa 5 nu au dreptul la moștenire !Va referiți la certificat Moștenitor după tatăl lor ?Scuzati-ma nu am înțeles ! Încă o data ,va mulțumesc !