avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imputernicire firma Bulgaria
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imputernicire firma Bulgaria

Buna ziua!
Administratorul unei firme licentiate in Bulgaria doreste sa ma imputerniceasca pentru a putea incheia contracte cu firme de curierat, telefonie etc si a ma ocupa de vanzarea produselor sale in Romania.
Ce acte am nevoie si cum trebuie sa procedez?
Cel mai recent răspuns: alexstanciu13 , utilizator 13:09, 20 Septembrie 2021
Buna seara,
Sa înțelegem că firma din Bulgaria are sau intenționează să își deschidă un sediu in Romania? Fiți mai explicit, va rog.
Cu stima!
Da, intentioneaza sa isi deschida un sediu. Referitor la acest aspect, este necesara infiintarea unei sucursale?
Afacerea propriu zisa este un magazin online, iar domnul care este patron doreste ca eu sa ma ocup de vanzarea produselor in Romania, adica sa imi trimita un stoc de produse aici si sa expediez eventualele comenzi venite de pe teritoriul Romaniei.
Cu respect!
Livius Laslau a scris:

Buna seara,
Sa înțelegem că firma din Bulgaria are sau intenționează să își deschidă un sediu in Romania? Fiți mai explicit, va rog.
Cu stima!

Ultima modificare: Duminică, 19 Septembrie 2021
alexstanciu13, utilizator
Buna dimineața,
Pentru deschiderea unei sucursale sau filiale, va trebui sa va adresați Oficiului Registrului Comerțului din zona unde se vrea funcționarea. După deschiderea sucursalei, veți fi angajat cu forme legale și vi se pot trasa sarcini prin fișa postului.
Succes!
Multumesc! O zi frumoasa!

Livius Laslau a scris:

Buna dimineața,
Pentru deschiderea unei sucursale sau filiale, va trebui sa va adresați Oficiului Registrului Comerțului din zona unde se vrea funcționarea. După deschiderea sucursalei, veți fi angajat cu forme legale și vi se pot trasa sarcini prin fișa postului.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crerea unei filiale a unei companii canadiene pcristian43 pcristian43 Dupa cum scrie titlul, as vrea sa deschid o filiala a unei firme de jocuri video de origine canadiana insa, cu sedii si in SUA. Vreau sa stiu, ce proceduri ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare firma sau punct de lucru (persoana juridica straina) cosminbarbu cosminbarbu Buna ziua, As avea si eu o intrebare. O persoana juridica straina care doreste sa-si extinda afacerea in Romania cum ar fi mai bine sa procedeze, sa-si ... (vezi toată discuția)
Filiala, sucursala sau reprezentanta? ysty76 ysty76 Buna ziua, Intrebarea mea este, daca o societate comerciala straina, din alt stat membru UE doreste sa-si deschida in Romania o \"ramura\", care ar fi ... (vezi toată discuția)