avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Pe perioada concediului medical se acorda concediu de odihna?
Parerea angajatului este ca ,DA;a angajatorului ca ,NU.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:25, 11 Ianuarie 2010
pe perioada concediului medical c.i.m. este suspendat. salariatul nu poate cere c.o. decat dupa terminarea c.bo.
Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat . Deci , concediul medical afecteaza numarul zilelor de concediu de odihna .
Pe perioada concediului medical NU se poate acorda concediu de odihna.

Concediul de odihna este intrerupt de concediul medical. Cu alte cuvinte daca in timpul concediului de odihna salariatul are si concediu medical, efectuarea CO se suspenda fiind inlocuita de concediul medical.
Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată, beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

CM intrerupe CO dar, reciproca nu este valabila.
pintexim a scris:

Pe perioada concediului medical se acorda concediu de odihna?
Parerea angajatului este ca ,DA;a angajatorului ca ,NU.


Nu se poate acorda Concediu de odihna pe perioada concediului medical.
Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul medical vs. concediul de odihna marianaflor65 marianaflor65 Buna seara, Am si eu o intrebare: Daca am avut concediu medical pe perioada 1-9 ianuarie, iar concediul de odihna era programat in intervalul 8-10 ianuarie, ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna si concediu medical Doina Elena Doina Elena sunt pusa in fata unei dileme. o colega ma bombardeaza cu acuzatii de genul ca: concediul de odihna nu este afectat daca ea sta o perioada in concediul ... (vezi toată discuția)