avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme dosar succesiune. Ajutor!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme dosar succesiune. Ajutor!!

Probleme dosar succesiune. Ajutor!!!


A decedat bunicul.
Tatăl meu nu s-a înțeles cu cei 3 frați cu privire la masa succesorală.
Nu au ajuns la notar și nu s-a eliberat o încheiere de verificare a evidențelor succesorale.
Ceilalti frați au depus la instanță o cerere de chemare în judecată în luna iulie. Tatăl meu este pârât.
Problema e că tata a tot așteptat să îi vină citația ca să scrie și să depună întâmpinarea.
Nu a venit nicio citație, însă azi a aflat că prima ședință este peste o săptămână.
Trebuie depusă întâmpinarea, dar fără citație....

Ce putem face?
Care sunt pașii de urmat pentru a comunica tribunalului că dorim să depunem întâmpinarea?
Cumva în ședința aceasta se stabilește perioada de 25 de zile pentru depunerea întâmpinării de către pârât?

Ajutați-ne, vă rugăm, cu aceste informații.
Mulțumim și multă sănătate la toată lumea!
Cel mai recent răspuns: Alexandreevici , utilizator 05:56, 22 Septembrie 2021
Luati legatura cu un avocat care sa studieze dosarul si in functie de ce exista acolo (sunt o multiitudine de posibilitati) va decide ce este de facut.
Doamnă avocat, nu-mi dați răspunsuri evazive doar de dragul de a vă crește rata pe acest site, vă rog cu tot respectul!!!!!!!

Am scris clar că NU A VENIT CITAȚIE LA ADRESA PÂRÂTULUI și deja s-a stabilit data primei ședințe, iar pârâtul neprimind citație, nu își poate exercita dreptul de a răspunde prin întâmpinare care este obligatorie, după cum am citit foiletând acel Cod. De aici plecăm....

Am citit și eu Codul Civil, nu-mi insultați inteligență, vă rog!
Dacă nu suntem avocați, notari sau judecători, nu rezultă că suntem idioți.
Întreb AICI deoarece Codul Civil nu mă învață cum să procedez în situația în care tatăl meu, ca pârât, neprimind citație...etc

Scrie clar în Codul Civil că pârâtul este îndreptățit să depună la dosar un răspuns prin întâmpinare într-un termen de 25 de zile de la data primirii citației, obligatoriu la prima ședință, altfel este decâzut din drepturi.

Repet, nu a primit citație și s-a stabilit de ieri un termen de 1 săptămână până la prima ședință.
Încă suntem în termen, cum spuneți dvs - avocații.
La cine semnalez acest aspect? Există vreo persoană cu funcție în perimetrul tribunalului la care mă pot plânge?
Dumneata la ce superior te plângi în Tribunalul sau Judecătoria în care îți exerciți funcția dacă clientului dumitale i se încalcă un drept fundamental și anume citarea lui ca pârât ???

Sigur ați avut sute de cazuri de acest gen.
Cum ați procedat?


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Luati legatura cu un avocat care sa studieze dosarul si in functie de ce exista acolo (sunt o multiitudine de posibilitati) va decide ce este de facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj - explicatii procedura ContSters284802 ContSters284802 Buna ziua. As dori niste sfaturi, daca se poate, in urmatoarea speta: dupa o casnicie de 7 ani a rezultat un minor pe care, il urma divortului din decembrie ... (vezi toată discuția)
Buna. dupa cate zile de la primirea dosarului cu cererea de apel ... Mika T Mika T Buna. Dupa cate zile de la primirea dosarului cu cererea de apel tribunalul care trb. sa judece apelul trimite citatiile partilor din dosar. Multumesc. (vezi toată discuția)
Proces succesiune- nedepunere intampinare in termenul de 25 de zile Iohanys Iohanys Am avut termen 25 de zile să depun întâmpinarea, la proces de succesiune.Eu nu sunt în țară au trecut două luni,ce pot face acuma. (vezi toată discuția)