Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Am gasit sa cumpar un imobil insa in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Am gasit sa cumpar un imobil insa in actele imobilului ...

Buna ziua ! Am gasit sa cumpar un imobil insa in actele imobilului este trecut un drept de uzufruct .Persoana care vrea sa vanda spune ca poate sa vanda imobilul fara acordul persoanei cu uzufruct care am inteles ca ar avea o varsta de aproximativ 80 de ani . Este legal asa ceva ?
este legal, nu aveti nevoie de acordul batranei. Dar ce faceti, stati pe afara pana moare batrana ? daca traieste 100 de ani ?
Dvs cumparati acum doar nuda proprietate, sper ca pretul e mult mai mic.
daca dvs vreti sa cumparati casa si sa intrati in posesie acum, trebuie ca batrana sa renunte la dreptul sau.
gi-jane2, moderator
ok multumesc ptr raspuns

Daca eu cumpar imobilul ca nuda proprietate avand in vedere ca persoana cu uzufruct locuieste in alt judet iar in imobilul acesta nemaifiind locuit de peste 2 ani pot sa locuiesc sa depozitez bunuri,sau sa il il inchiriez unei familli ?
de inchiriat legal, cu acte adica, nu puteti inchiria fara acordul persoanei cu uzufructul.
de stat, puteti sta acolo sau oricine vreti dvs, cat batrana va lasa.
englezugigi a scris:
Este legal asa ceva ?

Este legal. Poate să vândă. Dar eu m-aș gândi de două ori înainte de a cumpăra.
Spre pildă, în absența unei prevederi contrare, uzufructuarul poate ceda dreptul său unei alte persoane fără acordul nudului proprietar,
romascanu, moderator