Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In legătură cu o moștenire. Suntem trei frați, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In legătură cu o moștenire. Suntem trei frați, ...

Bună seara.In legătură cu o moștenire.Suntem trei frați, părinți sunt decedați și am aflat dintr-o altă sursă că frații mei vor să mă excludă de la succesiune.Se poate acest lucru?
Bună seara. Mai greu, dar nu este exclus. NU ati acceptat mostenirea in termen?
Daca ati acceptat-o, printr-o declaratie notariala, nu va doare capul.
Daca nu ati facut-o, si daca mostenirea va doare (in sensul valorii),
atunci mergeti acum si dati o declaratie de acceptare (chiar tardiva fiind).

Ca sa intelegeti, in mod normal, nu puteti fi exclusa de la succesiunea partintilor.
Succesiunea nu s-au realizat după nici unul dintre părinți decedați.Ce înseamnă să accept moștenire?
Inseamna ca, vreti sa il mosteniti pe defunct, optiunea dvs fiind sa il mosteniti ori sa renuntati la mostenire.
Asa incat, daca v-ati hotarat sa il mosteniti, prima data trebuie sa declarati ca acceptati mostenirea,
iar ulterior, etapa doi, veti face dezbaterea mostenirii ...dezbatere la care vin toti mostenitorii si se discuta toate bunurile (si eventual si datoriile).. Este mai clar, cat de cat?
Tocmai de la această dezbatere ei vor să mă excludă și să declari că în afară de ei nu mai există alți mostenitori
Buna ziua,

Daca ati acceptat succesiunea in termen de 1 an, prin declaratie notariala,ori prin acte de acceptare tacita(prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a mosteni), aveti calitatea de succesor, fratii nu va pot dezmosteni.

Actele de acceptare tacita, implicita, pot fi urmatoarele:preluarea bunurilor succesorale, plata taxelor si a impozitelor acestora, instrainarea acestora si altele.

Art. 1103 Acceptarea mostenirii – Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.

(2) Termenul de opţiune curge:

a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;

b) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care lasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;

c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;

d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.

(3) Termenului prevăzut la alin. (1) i se aplică prevederile cuprinse în cartea a VI-a referitoare la suspendarea şi repunerea în termenul de prescripţie extinctivă.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat