avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare drept de mostenire

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie / sugestie.
Este vorba despre casa parinteasca a mamei mele aflata este intr-un sat din Teleorman. Este construita de parintii ei, care au avut 2 copii. Parintii si fratele mamei au decedat si nu s-a facut succesiune dupa niciunul dintre ei.
Mama ar vrea sa isi cedeze dreptul de mostenire asupra casei in favoarea cumnatei si a nepotului (sotia, respectiv unicul fiu al fratelui).
Din pacate, nu au bani pentru taxa de succesiune si ma intrebam daca o declaratie notariala (sau alta forma legala prin care sa isi exprime intentia) ar fi posibila.
In plus, imi puteti spune, va rog, daca fratii/rudele parintilor decedati au vreun drept de mostenire asupra acestei proprietati?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2021
decs, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 18:29, 29 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, este posibil ca mama sa renunte la succesiunea parintilor sai. Dar asta nu ii transforma pe cumnata si pe nepot in proprietari.
Declaratiile mamei, dupa fiecare parinte, vor fi depuse la dosar, impreuna cu celelalte documente, dar trebuie dezbatute toate succesiunile: dupa ambii parinti si dupa frate.
Atat timp cat parintii au avut copii, celelal;te rude, nu au vocatie succesorala.
O intrebare, daca se poate...
Daca mama renunta la mostenire atunci bunurile cui vor reveni, nepotilor sau celorlalte rude ale defunctilor.
Nepotii nu pierd dreptul la mostenire daca renunta mama, acestia nefiind mostenitori directii ai bunicilor?

Multumesc mult pentru raspuns.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2021
Ionut.ion, utilizator
Va reveni fratelui.
Adica fiului postdecedat al defunctilor.
Mai departe, se va dezbate succsiunea dupa frate si vor mosteni sotia si fiul acestuia.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pentru linistea sufleteasca a matusii mele as vrea ca mama sa dea declaratie notariala. Nu stiu cand vor avea bani de succesiune si nu vreau sa stea cu griji pana atunci.
Daca am inteles corect, mama ar trebui sa dea declaratie pentru fiecare dintre cei decedati (tata, mama si frate).
Aceste declaratii au termen de prescriere sau sunt valabile pentru totdeauna?
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2021
decs, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La mostenirea fratelui, mama nu are vocatie succesorala, pentru ca fratele a fost casatorirt si are un fiu.
Mama va renunta doar la succesiunea mamei si a tatalui. Se intocmeste cate o declaratie pentru fiecare parinte si bineinteles, nu au termen de valabilitate.

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune. care este procedura când unul dintre moștenitori a decedat înaintea lui de cujus? elmasica@yahoo.com elmasica@yahoo.com Buna seara. Va rog sa ma lamuriti in privinta dezbaterii succesiunii unei case ramase de la mama. Noi eram 6 frati, unul din noi a decedat anul trecut, iar ca ... (vezi toată discuția)
Nora fara copii poate mostenii averea socrilor? matei petru matei petru Parinti decedati, urmasi trei copii. Ulterior un copil moare, fara a avea descendenti doar sotie supravietuitoare. Cei doi fii in viata, au acceptat prin ... (vezi toată discuția)