Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare drept de mostenire

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie / sugestie.
Este vorba despre casa parinteasca a mamei mele aflata este intr-un sat din Teleorman. Este construita de parintii ei, care au avut 2 copii. Parintii si fratele mamei au decedat si nu s-a facut succesiune dupa niciunul dintre ei.
Mama ar vrea sa isi cedeze dreptul de mostenire asupra casei in favoarea cumnatei si a nepotului (sotia, respectiv unicul fiu al fratelui).
Din pacate, nu au bani pentru taxa de succesiune si ma intrebam daca o declaratie notariala (sau alta forma legala prin care sa isi exprime intentia) ar fi posibila.
In plus, imi puteti spune, va rog, daca fratii/rudele parintilor decedati au vreun drept de mostenire asupra acestei proprietati?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.
decs, utilizator
Va multumesc, am inteles acum.
O ultima intrebare: care este costul aproximativ pentru o astfel de declaratie?
Citind alte discutii de pe forum mi-am dat seama am omis sa mentionez ca parintii mai aveau si teren extravilan la care mama nu vrea sa renunte.
Asadar, completez intrebarea initiala: mama poate da declaratie de renuntare la dreptul de mostenire doar pentru o parte din bunuri, respectiv casa si curte?
Nu. Opțiunea succesorala (in sensul acceptării sau renuntarii) este indivizibila.
Renunțarea privește întreaga masa succesorala. Nu se poate renunță doar în parte, la anumite bunuri din masa succesorala.
Fie se accepta tot, fie se renunță la tot.
Dacă mama dvs are pretenții la acele terenuri, sa rămână moștenitoare, iar după ce se dezbate și succesiunea fratelui, sa facă un partaj cu cumnata și nepotul.
Buna ziua,

Orice succesibil poate renunta la drepturile succesorale.

Dreptul de optiune succesorala trebuie valorificat in termen de 1 , termen cu curge de la deces.

Trebuie dezbatute, in mod cronologic, in ordinea deceselor, succesiunile dupa ambii parinti, cat si dupa frate.

Copiii sunt succesori, celelalte rude nu au vocatie succesorala.

Daca exista un acord, succesiunile vor fi dezbatute pe cale notariala.

Daca survin neintelegeri, ele vor fi transate de catre instanta de judecata.

Dezbaterea succesorala poate si insotita de cererea de partajare.