Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, M-ar interesa in cazul casatoriei dintre un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, M-ar interesa in cazul casatoriei dintre un cetatean ...

Buna ziua,

M-ar interesa in cazul casatoriei dintre un cetatean roman si unul strain, daca dosarul se poate depune si cununia civila se poate organiza in Bucuresti, considerand ca cetateanul roman este domiciliat cu buletin pentru zona Vaslui.
Buna ziua,
Art. 279

Locul încheierii căsătoriei

art 279 Cod Civ: (1) Căsătoria se celebrează de către ofiţerul de stare civilă, la sediul primăriei.

(2) Prin excepţie, căsătoria se poate celebra, cu aprobarea primarului, de către un ofiţer de stare civilă de la o altă primărie decât cea în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu obligativitatea înştiinţării primăriei de domiciliu sau de reşedinţă a viitorilor soţi, în vederea publicării.