avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie datorie

O firma imi este datoare firmei mele o suma de bani din 2015, ei au facut plati pana in 2020, iar intrebarea mea este, datoria se prescrie dupa 3 ani de la facerea datoriiei sau dupa 3 ani de la ultima plata. Adica s a prescris in 2018 sau se va prescrie in 2023.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:09, 29 Septembrie 2021
de la ultima plata. iar daca le-ati trimis somatii de plata, de la data ultimei somatii
3 ani de la ultima plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie Desperados Desperados Bună ziua,în anul 2017 luna octombrie am făcut un contract de abonament cablu.In 2018 am fost nevoita sa schimb domiciliu în alt județ,în 2019 s ar fi ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie ContSters194995 ContSters194995 Cum aflu daca o datorie la banca s-a prescris? Am inteles ca e vorba de 3 ani de la ultima plata, dar nu stiu cand a fost ultima plata, pentru ca ea a fost ... (vezi toată discuția)
Datorie din 2000, prescrisa? allex2maf allex2maf am o datorie la orange din 2000.in tot acest timp am mai primit 2 sau trei notificari prin posta dar nu am semnat nimic de primire si nici nu am vorbit cu ... (vezi toată discuția)