Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara. Lucrez de aprox 5 ani la o fabrica de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara. Lucrez de aprox 5 ani la o fabrica de confecții de canapele, cu un program de luni pana vineri, iar orele suplimentare și sambele sunt plătite dublu. Întrebarea mea este... Dacă m-am simțit rău într - o zi și am plecat 6 ore de la munca.. E no

Drepturi angajat
Repostati problema dvs.
Bună seara. Lucrez de aprox 5 ani la o fabrica de confecții de canapele, cu un program de luni pana vineri, iar orele suplimentare și sambele sunt plătite dublu. Întrebarea mea este... Dacă m-am simțit rău într - o zi și am plecat 6 ore de la munca.. E normal sa- mi tragă 6 ore normale pe 6 ore duble? Sau trebuie sa îmi tragă din încadrare, căci oricum am înțeles ca trebuie sa se dea liber plătit dacă lucrezi sâmbăta. Eu am lucrat 6 ore sâmbăta.
Trebuie sa nu va platesca 6 ore ... nu mai mult.

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Art.137 C.mun.
(1)Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).