Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Recent m-am mutat la casa. Din pacate nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Recent m-am mutat la casa. Din pacate nu pot parca ...

Buna seara,

Recent m-am mutat la casa. Din pacate nu pot parca masina in curte din cauza vecinilor ( toate masinile sunt parcate pe dreapta, iar casa mea este pe stanga) pt ca nu este suficient loc ca sa o manevrez.
Asa am ajuns sa parchez si EU pe dreapta, ca sa nu blochez accesul masinilor care trec acea strada. Strada nu este prevazuta cu bordura sau garaje, ci doar garduri si porti. Problema este ca deja un vecin mi-a zis clar ca unde parcasem este locul lui. Astazi, alt vecin mi-a ridicat stergatoarele. Mentionez ca nu parchez in fata portii ( mereu este 1.5 m distanta) . Ce pot face ca sa-i calmez cu aceste acte de "camatarie"?
Nu stiu ce înțelegeți dvs prin acte de ,,camatarie"dar momentan situatia se încadrează cat de cat in limite firești,o atenționare prin ridicarea stergatoarelor si o discuție cu un vecin nu intra in sfera ilicitului penal.In cazul in care v ar zgaria autoturismul,discuțiile ar degenera în amenințări atunci se poate sesiza poliția pana atunci nu prea sunt alte soluții.Eventual o discuție amiabilă ,sa încercați găsirea unei soluții de compromis dacă există ar fi varianta indicată.
Va multumesc frumos.
Va doresc in weekend placut!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu stiu ce înțelegeți dvs prin acte de ,,camatarie"dar momentan situatia se încadrează cat de cat in limite firești,o atenționare prin ridicarea stergatoarelor si o discuție cu un vecin nu intra in sfera ilicitului penal.In cazul in care v ar zgaria autoturismul,discuțiile ar degenera în amenințări atunci se poate sesiza poliția pana atunci nu prea sunt alte soluții.Eventual o discuție amiabilă ,sa încercați găsirea unei soluții de compromis dacă există ar fi varianta indicată.

Buna seara,

Din pacate, astazi, alt vecin m-a abordat verbal ca DACA parchez pe locul lui, unde nimeni nu parcheaza acolo. I-am spus ca este domeniu public si nu este parcarea lui. Mi-a dat un raspuns de copil "atunci DACA este domeniu public parchez si EU masina in fata portii tale". I-am spus sa nu faca asta, pt ca risca amenda si intr-un final a lasat-o mai moale.

Si
Vin cu o intrebare: stiu ca politia nu prea poate face mai nimic DACA nu sunt probleme care incalca Legea.
DACA tot nu ma pot intelege cu vecinii ( deja 3 mi-au zis clar ca sunt locurile lor) pot sa-i actionez in instanta?
Va rog sa-mi scrieti care sunt pasii legali pentru a obtine o decizie definitiva in a-i calma pe vecini. Am incercat cu vorba buna si sharuire, dar nu pot...
Unii au 3 masini pe cap de familie, altul 2 masini, iar celalalt ma minte ca baga masina cea mica in curte ( are gard care se deschide si le tine pe ambele pe domeniul public. Mi-a aratat si semnul cu parcare interzisa ca este garaj, dar semnul nu-l tine pe gard, ci il scoate doar cand le explica ca acolo este garaj).

CatalinM1989 a scris:

Va multumesc frumos.
Va doresc in weekend placut!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu stiu ce înțelegeți dvs prin acte de ,,camatarie"dar momentan situatia se încadrează cat de cat in limite firești,o atenționare prin ridicarea stergatoarelor si o discuție cu un vecin nu intra in sfera ilicitului penal.In cazul in care v ar zgaria autoturismul,discuțiile ar degenera în amenințări atunci se poate sesiza poliția pana atunci nu prea sunt alte soluții.Eventual o discuție amiabilă ,sa încercați găsirea unei soluții de compromis dacă există ar fi varianta indicată.

solicitati primariei sa amplaseze semne cu stationarea intrezisa. in acest fel, toata lumea isi va parca masinile in curtile proprii, cum e si normal. contrar, politia va putea sa amendeze proprietarii masinilor stationate pe strada.
adriandimitriu, utilizator
Dar DACA i-as da in judecata am vreo sansa?

adriandimitriu a scris:

solicitati primariei sa amplaseze semne cu stationarea intrezisa. in acest fel, toata lumea isi va parca masinile in curtile proprii, cum e si normal. contrar, politia va putea sa amendeze proprietarii masinilor stationate pe strada.