Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este vorba de lichidare si apoi radiere societate cu 2 ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este vorba de lichidare si apoi radiere societate cu 2 asociati ...

Este vorba de lichidare si apoi radiere societate cu 2 asociati si exista o hotarare prin care doar un asociat va urma sa ia banii din casa si banca.D iferenta dintre capitalul social si ct 1171 este chiar soldul debitor din 5121 si 5311.Acestia trebuie impozitati ? multumesc
Nu ii poate luata (acea suma) doar unul dintre asociati pentru ca acei bani care se regasesc in conturile de casa si banca, au un corespondent in conturile de venituri daca au fost incasti in anul radierii sau pot fi profit nedistibuit ca dividende din exercitiile financiar trecute sau chiar dividende neplatite. Se cuvin fiecaria dupa procetul din capitalul social.
george-neagu, moderator