Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cumpărat o mașină acum o lună de zile , am ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cumpărat o mașină acum o lună de zile , am găsit anunțul ...

Am cumpărat o mașină acum o lună de zile , am găsit anunțul pe olx , am vb cu proprietarul care era un vânzător de mașini ( nu am știu asta până nu am ajuns la locația care mi-a zis) am ajuns într-o piață de masini ... ok.. am zis sigur nu mi-a dat bine GPS -ul și ma bagat in piata , mă gândeam că o fii pe strada aia omul langa piata .. îl sun .. și surpriza .. vine din birou unde era piata.. ok... eu fiind fata ... am zis Totusi sa intru sa vad mașina din anunt daca tot am venit de la200 de km .. Nu eram foarte convinsa sa o cumpăr .. dar a zis că mașina e ok , suna ceva la ea dar puțin și el mi-a zis ca e rola .. care e undeva la 200 de lei .. in rest masina e incluso stare buna .. am întrebat dacă trebuie schimbat ceva la ea acuma recent, a zis că pe viitor daca vreau sa o țin ca la oricare mașina tb schimbata distribuția ...dar nu acum .. că îmi garantează ca e ok și că pot merge cu ea mult și bine ... Ok.. Ma dus cu
vrăjeala .. Banii și actele .. Toate bune .. Am făcut programare la rar , mașina a picat , nu avea o plăcuță pe ușă cu datele mașinii , pentru asta a trebuit să ajung la reprezentanta sa plătesc încă 700 de lei că sa o pot duce înapoi la rar sa o treacă ... ok .. asta durează încă 2 săptămâni ( încă sunt in așteptare de plăcută ) Am făcut schimburile de ulei
, filtre ... Și surpriza ..mașina a început să sune foarte urât .. mecanicii confirmand că motorul a fost tratat cu aditivi .... după 2 zile .. am rămas cu ea in drum ..a trebuit tractată la Service .. că sa îmi zice mecanicul că motorul sa dus cu totul ... După 30 de zile ce am cumpărata-o .. ok am lungit-o cu povestea dar am vrut sa specific exact ce am pățit sa pot primii un sfat .. Ce pot sa fac în privința asta ? Dacă îl sun și îi zic ? Să-mi de-a alta mașină sau pot sa o rezolv legal ? Sunt 5000 de euro aruncați pe geam ! Va rog un răspuns . Mulțumesc

Am incercat sa iau legătura cu omul ce mi-a vândut mașina , sa rezolvam amiabil și mi-a adresat înjuri ..și instant ma blocat ! Chiar nu pot face nimic în privința asta ? Totuși îs vicii ascunse la masina de care nu mi-a specificat !
Manuela Rășină, administrator
Ati gresit atat timp cat ati lecat la drum sa achizitionati vehicul,fara sa cunoasteti riscurile si fara persoana specializata
Intotdeauna vehicule second hand se achizitioneaza dupa verificare prealabila amanuntita,in unitate specializata sau direct la dealer marca
Concret daca dv ati achiziioant pe principiul vazut placut,acum suportati consecintele
Greu d ecrezut sa puteti recupera suma amiabil
Ati putea invoca vicii ascunse
Daca nu solutionati amiabil,analizati oportunitatea promovarii de actiune in instanta impotriva vanzatorului