Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto

Autoturism cumpărat în februarie 2019 din uk și inmatriculare în 2021 după iesirea Regatului din spațiul european
Întrebare: trebuie în situația asta sa platesc vama și tva?? (drpicv nu stiu sa mi răspundă la întrebare)
Autoturismul este un bun personal cumpărat când uk era parte a Uniunii europene și ținut în garaj în România
daca are volanul pe dreapta nu-l mai puteti inmatricula
Postul de conducere a fost mutat pe partea stanga iar autoturismul a trecut de omologare si RAR

adriandimitriu a scris:

daca are volanul pe dreapta nu-l mai puteti inmatricula

luati legatura cu un comisionar vamal (sunt in fiecare punct vamal din tara, nu doar la frontiera) si vi se va comunica ce documente trebuie depuse, cat va costa, etc. Din vama veti obtine Declaratia Vamala de Import, care e documentul in cauza.
Mulțumesc pentru raspuns

adriandimitriu a scris:

luati legatura cu un comisionar vamal (sunt in fiecare punct vamal din tara, nu doar la frontiera) si vi se va comunica ce documente trebuie depuse, cat va costa, etc. Din vama veti obtine Declaratia Vamala de Import, care e documentul in cauza.