avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto

Autoturism cumpărat în februarie 2019 din uk și inmatriculare în 2021 după iesirea Regatului din spațiul european
Întrebare: trebuie în situația asta sa platesc vama și tva?? (drpicv nu stiu sa mi răspundă la întrebare)
Autoturismul este un bun personal cumpărat când uk era parte a Uniunii europene și ținut în garaj în România
Cel mai recent răspuns: Mihailxx1 , utilizator 00:27, 7 Octombrie 2021
daca are volanul pe dreapta nu-l mai puteti inmatricula
Postul de conducere a fost mutat pe partea stanga iar autoturismul a trecut de omologare si RAR

adriandimitriu a scris:

daca are volanul pe dreapta nu-l mai puteti inmatricula

luati legatura cu un comisionar vamal (sunt in fiecare punct vamal din tara, nu doar la frontiera) si vi se va comunica ce documente trebuie depuse, cat va costa, etc. Din vama veti obtine Declaratia Vamala de Import, care e documentul in cauza.
Mulțumesc pentru raspuns

adriandimitriu a scris:

luati legatura cu un comisionar vamal (sunt in fiecare punct vamal din tara, nu doar la frontiera) si vi se va comunica ce documente trebuie depuse, cat va costa, etc. Din vama veti obtine Declaratia Vamala de Import, care e documentul in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare masina cu volan pe dreapta adusa din anglia leorot leorot Intentionez sa cumpar o masina din Anglia cu volan pe dreapta. 1.Stie cineva daca in acte se mentioneaza ca masina are volan pe dreapta ? 2. Daca montez ... (vezi toată discuția)
Înmatriculare auto din uk Alexm99 Alexm99 Buna ziua, știe cineva daca se mai înmatriculează autoturismele cu volan pe dreapta aduse din Anglia? Am programare la RAR săptămână viitoare și ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt in uk de 2 ani. ma voi muta peste 2 sapt de aici ... CrisFil CrisFil Buna ziua. Sunt in Uk de 2 ani. Ma voi muta peste 2 sapt de aici in Ro si voi aduce masina personala + rulota . Masina este cu volan pe stanga( de origine ... (vezi toată discuția)