Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma nou infiintata

Buna ziua!

As avea si eu o intrebare. Daca o firma are un certificat de inregistrare din luna ianuarie iar facturi cu cheltuieli de constituire din luna decembrie cum se inregistreaza in contabilitate?
simonacontabila a scris:

Buna ziua!

As avea si eu o intrebare. Daca o firma are un certificat de inregistrare din luna ianuarie iar facturi cu cheltuieli de constituire din luna decembrie cum se inregistreaza in contabilitate?

Eu cred ca daca nu aveti contabil(a) nu are rost sa va apucati sa intocmiti evidenta contabila , deoarece puteti face foarte multe greseli .
In acest forum sunt inregistrati foarte multi consultanti contabili , si cred ca pana la urma o sa gasiti persoana potrivita .
Chelt. de constituire decembrie
201 = 5121 Cont curent
201 = 5311 Casa
201 = 404 Fz. de imobilizari
201 = 462 Creditori diversi

amortizarea chelt de constituire conform deciziei administratorului incepand cu ianuarie : 2801 = 201
Va multumesc mult pentru ajutor. O zi buna sa aveti.