Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un act de vanzare-cumparare din 1938
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un act de vanzare-cumparare din 1938

Un act de vanzare-cumparare, din 1938,a unei suprafete de teren a aparut acum, la dezbaterea unei dezmembrari de teren. Actul nu a fost , se pare, inregistrat in Registrul agricol de la acea data, asa ca nu exista Rol fiscal pentru acesta. Apoi acest act apare acum, la 30 de ani de la revolutie. Nu s-a facut vreo cerere de repunere in proprietate pe acest teren pana in ziua de azi.
Intrebare: Un asemenea act poate avea vreo valoare juridica acum, dupa 83 de ani de la emitere?
Daca nu s-a facut forme de reconstituire a dreptului de proprietate in termenul prevazut de lege, mai este de luat in considerare acum?
Trebuie actionat in judecata posesorul unui asemenea act?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul Dstra
Dragnea Ioan, utilizator