Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare/ore weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare/ore weekend

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti intr-o situatie mai complexa.
-pontaj cu ture de angajati
-din total reies: ore suplimentare, ore de weekend, ore de noapte
-orele suplimentare sunt: total ore in luna - ore normale in luna
-ore de weekend sunt orele lucrate sambata si duminica
-orele de noapte sunt orele intre 22 si 6 dim
De aici incepe problema.
Colaboratorul care il avem vine si spune:
-angajatul care a facut ore in weekend primeste spor de 100 % iar totalul orelor suplimentare e de fapt ore suplimentare in luna + ore de weekend
As vrea sa ma lamuriti putin:
1.orele suplimentare sunt diferenta aceea?
2.este corecta calcularea colaboratorului a orelor de weekend cu cele suplimentare?
3.eu stiu ca sporul de weekend se acorda de angajator si nu am o limita in codul muncii...el poate fi ori de 1% ori poate fi si de 100% corect?
4.daca el imi aduna orele suplimentare cu orele de weekend nu se face o dublare?
5.daca eu nu acord in 60 de zile compensare care mai nou e 90 de zile tocmai atunci le pot plati corect? sau daca stiu ca nu voi acorda tocmai atunci le pot plati nu?
6.daca omul si-a luat recuperare pe orele alea , se mai plateste spor de suplimentare?

Multumesc mult de lamuriri. Incerc sa lamuresc colaboratorul la randul meu dar nu prea intelege ...
1. Munca in zilele de repaus saptamanal nu este considerata munca suplimentara, decat in anumite situatii - doar ceea ce depaseste durata normala a timpului de munca din acea zi.

2. Orele lucrate in weekend nu se considera ore suplimentare. Munca suplimentara se refera la munca peste programul de 8 ore/zi de luni-vineri .Orele suplimentare sunt ceea ce depaseste 40 de ore pe saptamana, in cele 5 zile, si nu pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal.

3. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

4. In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termen 90 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

5. Daca salariatul a beneficiat de zile libere platite, nu i se mai plateste spor pentru munca suplimentara.