Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligată să lucrez 6 zile din 7.Bună ziua. Mă aflu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligată să lucrez 6 zile din 7.Bună ziua. Mă aflu într-o ...

.Bună ziua. Mă aflu într-o situație neplăcută, pentru că sunt obligată să lucrez 6 zile din 7,probabil pentru cel puțin câteva săptămâni. Când m-am angajat, am căzut de acord cu administratorul firmei să vin și 2 sambete pe lună, cu toate că nu ar fi trebuit nici măcar atât să accept. Când nu veneam eu sâmbăta, imi țineau locul alte colege, doar că s-a întâmplat de multe ori ca ele să nu poată veni, așa că veneam eu,fără să primesc ceva in plus. Recent s-a întâmplat ca două colege să aibă Covid, deci probabil vor lipsi mult timp. Administratorul îmi impune să vin în fiecare sâmbătă în această perioadă, oferindu-mi pentru o zi ridicola sumă de 50 de lei,pe motiv că programul e de 5 ore...I-am zis că nu pot veni pe banii ăștia. De fapt nu aș vrea să vin deloc, deja lucrez prea multe zile. M-a făcut profitoare, mi-a zis că mă interesează doar banii și că va căuta pe altcineva. Cum pot eu să discut cu un asemenea om, cum îl pot face să înțeleagă că nu e corect să lucrez atât de mult și nici pe asemenea sume? Ce pot face? Vă rog, un sfat. De exemplu sâmbăta viitoare am nevoie neaparat de liber,dar dacă îndrăznesc să-i spun, mă va amenința iar că mă dă afară. Dacă e cineva care a reușit să iasă dintr-o situație asemănătoare, vă rog să îmi spuneți și mie cum.
Cami90, utilizator
1. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Art.137 C.mun.
(1)Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Da, dar trebuie să înțelegeți că el nu vrea să îmi dea zile libere plătite pentru aceste sâmbete, ci vrea să îmi dea 50 de lei; atât consideră el că valorează puținul meu timp liber. De alte zile libere acordate în timpul săptămânii, nu poate fi vorba. Deci probabil va trebui să lucrez 6 zile din 7 pentru mult timp. Ce pot face? Din socoteala mea, acea sumă de 50 de lei nu ar fi ok nici raportată la salariul minim pe economie. E o bătaie de joc. Dacă îi spun că sâmbăta viitoare nu pot veni sub nicio formă, mă poate sancționa?
Cami90, utilizator
Eu am inteles, dar alte solutii legale nu aveti .

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

In speta, sporul poate fi de 50 lei.
Cornel Vasile a scris:

Eu am inteles, dar alte solutii legale nu aveti .

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

In speta, sporul poate fi de 50 lei.

Dar nu e 50 lei sporul,asta e toată suma pe ziua respectivă. Poate fi legală suma aceasta?
Dar prevederea din lege
cu sporul pentru orele suplimentare de 75% din salariul de bază cum poate fi interpretată în acest caz?
Cami90, utilizator
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In speta, nu are cum sa nu fie spor ......munca suplimentara este munca desfasurata peste durata normala a timpului de munca (luni-vineri).

obs.
Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE.