Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,sunt in concediu de crestere copil,pe 11 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,sunt in concediu de crestere copil,pe 11 februarie ...

Buna ziua,sunt in concediu de crestere copil,pe 11 gebruarie implineste 2 anisori,cand ar trebui să ma intorc la serviciu?o cunostinta mi-a zis ca sa intors in ziua in care a implinit copilul varsta de 2 ani,primesc indemnizația pana implineste 2 ani sau pana la 1 an si 11 luni?se mai tine cont de luna tatălui?
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani. In speta, veti primi indemnizatie pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil, inclusiv.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna. In speta, veti primi indemnizatie pana la implinirea varstei de 1 an si 11 luni de catre copil, inclusiv.