Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actele obligatorii care se ofera cumpărătorului unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actele obligatorii care se ofera cumpărătorului unui apartament ...

Va salut!
Dupa un proces extrem de anevoios am ajuns la sfarsit! Am reusit sa semnam contractrul de vanzare cumparare a unui apartament! Cred ca a fost conatruit mult mai rapid decat a durat vanzarea lui (mie)!
În fine, stiti cum este, uiti necazul ....
Am o nelamurire, desi actele de vanzare au fost semnate la notar, alaturi de acestea eu nu am primit documentele cadastrale (Cadastru cu acele schite si detalii tehnice; memoriul tehnic si nici actele ce tin de intabulare). Ele exista, au fost pomenite in contractul de vanzare cumparare, doar ca nu le am. Am primit doar certificatul energetic si un extras de carte funciara.
Vq rog frumos sa ma lamuriti, ar fi trebuit sa primesc si documentele cadastrale de la vanzator? Reprezinta o obligatie a acestuia sa le puna la dispozitia cumparatorului?

Va multumesc!
gavroche83, utilizator
Pai, contractul dvs nu specifica faptul ca documentatia cadastrala constituie anexa la contract? Desi nu este obligatoriu, in mod uzual (in absolut toate cazurile pe care le cunosc), cumparatorul primeste si documentatia cadastrala a imobilului pe care l-a cumparat. Intabularea o primiti ulterior, dupa ce OCPI solutioneaza cererea de intabulare (6 zile lucratoare in mod normal).
In contractul de vanzare cumparare este prevazut la un moment dat si acest act cadastral, are si un număr... doar ca eu nu l-am vazut. Nu scrie ceva de genul ca at fi anexat. Am primit de la banca (am credit imobiliar) Extras de carte funciara, atat.
Mergeti la notarul public care a autentificat contractul de vanzare si semnalati aceasta problema. Alternativ, puteti obtine de la OCPI copii conforme cu originalul dupa documentatia cadastrala a imobilului aflata in arhiva acestei institutii.
@MihailZC: va multumesc frumos pentru informatii. Asa voi proceda, daca totusi nu vrea sa mi le ofere, merg mai intai la notar.

Toate cele bune!