avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actiuni preventive unei executari silite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actiuni preventive unei executari silite

Buna ziua, in urma cu cateva luni am incetat sa mai achit o factura lunara catre o companie de telecom, motivul nu doresc sa-l expun aici, fiind irelevant deoarece nu am un document scris care sa-l ateste. De curand, am primit pe email o instiintare de plata online din partea unei firme de recuperare, in calitate de mandatar al companiei cu care incheiasem contractul de mai sus, care cred ca a fost inchis pana la urma pentru motiv de neplata. Doresc sa stiu ce pot face pentru a evita poprirea contului bancar sau o eventuala executare silita, in conditiile in care nu pot primi instiintari scrise la adresa trecuta in contract, si nici apeluri pe numarul de telefon trecut in document. Am citit multe raspunsuri la intrebari similare pe acest forum, si punctul comun al acestora era evitarea luarii actiunilor pana in momentul primirii unei notificari oficiale din partea unui executor judecatoresc, punct in care nu doresc sa ajung. Sunt dispus sa platesc suma datorata companiei de telecom, dar fara adaosuri suplimentare. Acesta mi s-a parut singurul mod prin care mai puteam rezilia contractul.
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2021
gblaze, utilizator

Alte discuții în legătură

Contract servicii telefonie mobila-probleme reziliere laszlorobert laszlorobert Buna ziua, doresc sa-mi raspundeti la urmatoarul caz:Am avut un abonament (editat) ,am respectat termenii contractului ,adica dupa 2 ani cand a expirat ... (vezi toată discuția)
Datorie telefon alxxx alxxx În anul 2005 am încheiat un contract cu o firma de telefonie mobilă pe o perioadă de 1 an. După aproximativ 6 luni am pierdut telefonul mobil, iar până ... (vezi toată discuția)
PenalitĂȚi facturi chirie - pers juridice raluca.nutu raluca.nutu Buna ziua! Rog opinii! S-a încheiat un contract de închiriere spatiu punct lucru, între 2 societăți, cu clauze care prevăd ca plata chiriei se face la ... (vezi toată discuția)