avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demise presedinte asociatie proprietari 196/2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demise presedinte asociatie proprietari 196/2018

Buna ziua, doresc sa renunt din functia de presedinte in care am fost investit recent. unde trebuie sa trimit demisia si cui avand in vedere ca nu exista CE, acesta a fost votat incorect nu conform 196/2018 este suficient afisarea la avizierul asociatiei?
Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2021
FreePlanet, utilizator
Cel mai recent răspuns: FreePlanet , utilizator 20:41, 24 Octombrie 2021
Presedintele de asociatie de proprietari exercita atributii in baza unui contract de mandat
Conform disp Codul Muncii ,institutia demisiei,opereaza numai in cazul CIM
Dv ca presedinte de asociatie aveti dreptul sa informati asociatia de proprietari despre interesul de a renunta a exercita atributiile functiei
Pentru a asigura fluenta activitatii asociatiei de proprietari,este de preferat sa numiti un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care sa preia provizoriu ,pentru 6 luni prerogativele functiei de presedinte de asociatie de proprietari
Mulțumesc pentru răspuns. Pot sa ma retrag prin cerere scrisa si sa ma retrag din asociatia de proprietari?

ynocentta a scris:

Presedintele de asociatie de proprietari exercita atributii in baza unui contract de mandat
Conform disp Codul Muncii ,institutia demisiei,opereaza numai in cazul CIM
Dv ca presedinte de asociatie aveti dreptul sa informati asociatia de proprietari despre interesul de a renunta a exercita atributiile functiei
Pentru a asigura fluenta activitatii asociatiei de proprietari,este de preferat sa numiti un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care sa preia provizoriu ,pentru 6 luni prerogativele functiei de presedinte de asociatie de proprietari


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea ... lidiaddd lidiaddd Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea de a mi da cateva sfaturi fac parte din comitetul asociatiei de proprietari.Aseara la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie ... salontanul salontanul Buna ziua! Mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie de proprietari. Nimeni nu vrea sa preia functia. Daca imi schimb domiciliul (potrivit legii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. președintele asociației de proprietari își dă ... Carlo Carlo Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari își dă demisia (la 1 ianuarie un alt.membru si-a dat demisia rămâne 3 în momentul de fata). Ce acte ... (vezi toată discuția)