avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,pensia alimentara se stabileste din venitul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,pensia alimentara se stabileste din venitul net, bonusurile ...

Buna seara,pensia alimentara se stabileste din venitul net, bonusurile se iau in calcul ,tin sa precizez ca acele bonusuri nu sunt lunare

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 23:03, 24 Octombrie 2021
Buna seara, se stabileste, se pot lua in calcul, pot fi si lunare, dar si trimestriale, semestriale sau anuale.
Pensia de intretinere se da din veniturile fixe, nu bonusuri.bonusul poate fi lua odata si apoi x luni nu.
Veniturile ocazionale nu se da din ele pensie.
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2021
Sobolan de tomberoane, utilizator
Da, bine, primul raspuns, adica al meu, ramane valabil.
Bonusurile salariale nu sunt venituri ocazionale,
sunt venituri asimilate salariului si intra in notiunea generala de „venit”.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Fmrs Fmrs Buna ziua am și eu chemare la divorț si o să plătesc pensiei alimentara fetiței mele . Întrebarea mea este : cum se calculează ?exact 1/4 din salariul ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Carolina17 Carolina17 as vrea sa stiu in functie de ce anume se calculeaza pensia alimentara pt un copil ? salarul de incadrare este 2100lei iar in mana , cu sporuri si bonusuri, ia ... (vezi toată discuția)
Intelesul corect al expresiei "1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate" AdrianSA AdrianSA Buna ziua, Care este intelesul corect al expresiei ,,1/6 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate\'\' pentru pensia de intretinere a ... (vezi toată discuția)