Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil . Intrebarea mea este : daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil . Intrebarea mea este : daca fetita mea implineste 2 ...

Buna ziua. Intrebarea mea este : daca fetita mea implineste 2 ani in februarie 2022, cand este ultima luna in care primesc indemnizatia lunara? Multumesc.
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna. In speta, pana cand copilul implineste varsta de 1 an si 11 luni,
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.