Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG - Donații bancare, plata cu cardul, registrul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG - Donații bancare, plata cu cardul, registrul de casă

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați în legătură cu următoarele probleme legate de contabilitatea unei Asociații (ONG).

1. Dacă primim donații prin intermediul contului bancar al Asociației:

a. cum le înregistrăm în registrul de casă?
b. mai emitem chitanță donatorului?

2. Dacă primim o donație cash (pentru care emitem chitanță și o trecem în registrul de casă) și apoi depunem suma respectivă de bani în contul bancar al asociației, iar mai apoi retragem aceeași sumă ca să facem o plată cash, trebuie să trecem în registrul de casă parcursul acestei sume de bani?

3. Dacă primim o donație în contul bancar al asociației și dorim să o retragem de la bancomat, trebuie să trecem în registrul de casă această retragere?

4. Dacă facem o plată cu cardul la un comerciant, pentru a achizționa pepetărie pentru asociație, ce trebuie să solicităm? Bon, facutură, chitanță? Cum se înregistrează o plată cu cardul în registrul de casă al asociației? Dar o plată cu numerar?

5. Dacă asociația plătește servicii online, de genul abonamente, în scopul desfășurării activității statutare, cum vor fi înregistrate în registrul de casă aceste PLĂȚI în cazul în care prestatorul serviciului ne emite numai o factură electronică, și aceea în limba engleză?

Mulțumesc frumos!!!!
draganemanuel, utilizator
Daca primiti banii in contul bancar al ong, nu treceti in registrul de casa decat daca ii scoateti si faceti plati apoi in numerar. Chitanta dati doar la incasarea in numerar.
Achizitiile pe ong le faceti doar cu factura. Daca plati factura sau alte servicii cu cardul sau online de la conul bancar al ong, nu treceti nimic in registrul de casa. O sa apara platile in extrasul de cont pe care il solicitati de la banca lunar pentru luna precedenta si-l atasati la dosarul cu actele contabile.
george-neagu, moderator
Mulțumesc pentru răspuns.

Dar dacă scot banii din contul bancar și fac o plată în numerar, în registrul de casă nu voi avea un rezultat cu minus? Având în vedere că banii respectivi nu i-am trecut niciodată ca încasări.

george-neagu a scris:

Daca primiti banii in contul bancar al ong, nu treceti in registrul de casa decat daca ii scoateti si faceti plati apoi in numerar. Chitanta dati doar la incasarea in numerar.
Achizitiile pe ong le faceti doar cu factura. Daca plati factura sau alte servicii cu cardul sau online de la conul bancar al ong, nu treceti nimic in registrul de casa. O sa apara platile in extrasul de cont pe care il solicitati de la banca lunar pentru luna precedenta si-l atasati la dosarul cu actele contabile.

Ii treceti mai intai la incasari in registrul de casa in baza hartiei primita de la banca cand scoateti banii si apoi a doua inregistrare este cea a platii.
daca aveti acest tip de nelamuriri, ar trebui sa va gasiti pe cineva care se pricepe macar la contabilitate primara sau care sa va invete aceste lucruri elementare, pentru ca daca aceste aspecte elementare nu le cunoasteti, e de presupus ca si mai putin cunoasteti unele aspecte ceva mai complexe si riscati sa aveti ulterior mari probleme si sanctiuni din cauza de neindeplinirea a unor cerinte legale din domeniul financiar-contabil, fiscal sau de alt tip.... iar membrii organelor de conducere si administrare raspund cu diligenta ceruta unui "bun proprietar" ( chiar daca ei nu sunt niste profesionisti si nu sunt remunerati pentru activitatea lor) si raspund personal si solidar ( adica fiecare pentru intregul prejudiciu chiar daca au contribuit si altiii) fata de ONG si de terti ( inclusiv fata de autoritatile statului ) cu tot avutul lor prezent si viitor pentru nelegalitatile comise de asociatie daca acele persoane au o culpa ( si in cazul de fata culpa ar fi daca demareaza sau continua activitatea asociatiei desi stiu sau ar trebui sa stie ca nu au personal cu cunostintele necesare pentru anumite activitati....). Ar fi pacat ca entuziasmul de inceput sa fie "retezat" de consecintele unor necunoasteri de proceduri si cerinte legale....