avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua! Tatal meu (n. 15.04.1956) lucreaza la o societate comerciala si a cotizat peste 35 de ani la Casa de Pensii, poate iesi anticipat la pensie? Ce reducere i se poate acorda si in ce conditii? Va rog specificati daca se poate legea, articolul si anul. Va multumesc! Marius

Am uitat sa mentionez ca a lucrat pe grupa a II-a 26 de ani si pe grupa I 2 ani si 4 luni.Pe langa acesti 5 ani de reducere mai poate beneficia si de o alta reducere avand in vedere ca a lucrat 26 de ani pe gr. a II-a si 2 ani si 4 luni pe gr.I Va multumesc! Cu stima, Marius Ciobanca
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2010
Marius58, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius58 , utilizator 17:41, 11 Ianuarie 2010
Date generale: Un barbat nascut in 1956 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de tatal dvs. de aproximativ 35 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 7 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 42 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului, tatal dvs. indeplineste conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni (art. 42 din Legea nr. 19/2000).
Atentie! Reducerile varstelor standard de pensionare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala nu se cumuleaza cu reducerile varstelor standard de pensionare ca urmare a perioadelor in care o persoana a lucrat in grupe de munca.

Prin urmare, tatal dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala cand va implini 60 de ani dar, potrivit actualei legislatii, va putea solicita pensie pentru limita de varsta inainte, respectiv atunci cand va implini 58 de ani si 6 luni.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru ajutor! Cu stima, Marius Ciobanca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata lorena2010 lorena2010 SUNT NASCUT IN 12.09.1955.SUNT INCADRAT IN MUNCA DIN 06.07.1973 SI LUCREZ SI IN MOMENTUL ACTUAL.AM LUCRAT DIN ACESTI ANI , 26 DE ANI IN GRUPA A DOUA.DORESC SA ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)