Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redobândire permis după anulare pentru conducere sub ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redobândire permis după anulare pentru conducere sub influenta subst. interzise

Bună seara!
În vara anului 2020 am fost oprit în trafic, am fost testat cu aparatul antidrog unde a ieșit thc pozitiv.
Am primit prin posta un exemplar al ordonanței prin care s-a dispus renunțarea la urmărirea penala. Dosarul a fost înaintat către judecatorie în vederea sesizării judecătorului de camera preliminara pentru confirmarea soluției de renuntare la urmărirea penala.
Exista un interval de timp în care judecătorul de camera preliminara confirma renunțarea la urmărirea penala?
În momentul în care primesc hotărârea judecătorească definitiva, dacă aceasta dispune de renunțarea la urmărirea penala cum pot redobândi permisul de conducere? Trebuie sa fac din nou școală de șoferi sau exista posibilitatea sa îl primesc înnapoi fără sa mai fac școală?
Mulțumesc!
Georg1990, utilizator
Vi se restituie permisul.
Va mulțumesc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi se restituie permisul.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi se restituie permisul.

Buna ziua domnul avocat , sunt in aceasi situația a persoanei căreia ia-ti răspuns , Judecătoria a confirmat renunțarea urmăriri penale , acum 2 săptămâni , cât durează tot procesul pana voi ajunge in posesia permisului , am înțeles că trebuie să fie redactata acea soluție de confirmare , poate dura m-ai mult de 30 de zile ? Va mulțumesc
Incercati la politie cu extrasul dupa portal si ordonanta procurorului.
Fără sa aștept redactarea ? Pot încerca la poliția rutieră cu extrasul de pe portal just , dovada fără drept de conducere , plus dovada amenzi achitate ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Incercati la politie cu extrasul dupa portal si ordonanta procurorului.