avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicală in România pentru rezident extern
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicală in România pentru rezident extern

Sunt cetățean român rezident în USA și voi primi pensie din România, bazată pe contribuția în anii lucrați in România.
Dacă vin să locuiesc in România pentru 1-2 ani, aș putea să beneficiez de asigurare medicală pe această o perioada de timp?
Dacă da, care ar fi condițiile necesare și pașii de urmat?
Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Marți, 26 Octombrie 2021
DodoIntrebari, utilizator
Cel mai recent răspuns: DodoIntrebari , utilizator 18:03, 26 Octombrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc mult pentru informație, foarte utilă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate pentru un cetatean italian casatorit cu o romanca kapena kapena Buna ziua. Sunt casatorita cu in cetatean italian in Italia.Ne-am mutat temporar in Romania,unde s-a intamplat sa aiba nevoie de o interventie chiurgicala.As ... (vezi toată discuția)
Eurocard mihaelacic mihaelacic Care este posibilitatea ca un cetatean roman care prezinta la un birou de internari carte de identitate cu cetatenie romana valabila, domiciliu in Romania, ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un cetatean israelian nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua! Am si eu o intrebare: este vorba de un cetatean israelian, care are o viza D/AS si in curand ii va expira. Am facut procedurile pt obtinerea ... (vezi toată discuția)