Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, pentru achizitia unui apartament nou, aflat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, pentru achizitia unui apartament nou, aflat intr-un ...

Buna ziua, pentru achizitia unui apartament nou, aflat intr-un bloc in constructie dezvoltatorul insista sa dam 15% avans la precontract, desi blocul are finalizare peste 1 an. Are temei legal sa ceara 15% avans? Ms
Are "temei" sa ceara oricat doreste, inclusiv 100%. Dumneavoastra aveti "temei" sa acceptati sau nu.
La temei legal ma refer! Scrie undeva ceva? Ms

MihailZC a scris:

Are "temei" sa ceara oricat doreste, inclusiv 100%. Dumneavoastra aveti "temei" sa acceptati sau nu.

Nu, tocmai asta e si ideea. Nu exista un text de lege care sa impuna un anumit procent cu privire la avans. Deci, cere cat vrea sa primeasca. Partile sunt libere sa negocieze orice avans de la 0% (promisiune in care nu se achita si un avans ci doar se stabilesc detaliile vanzarii) pana la 100% (promisiune prin care se achita deja integral pretul).