Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lista cu codurile CAEN care pot beneficia de somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lista cu codurile CAEN care pot beneficia de somaj tehnic in octombrie 2021?

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: Care este lista cu codurile CAEN care pot beneficia de somaj tehnic in Octombrie 2021?
Suntem o societate cod CAEN 2016 firma de productie mase plastice. Avand in vedere ca avem intarzaieri de la furnizorii de materii prime suntem in situatia de a baga in somaj o parte dintre angajati. In cazul acest am putea beneficia de somaj tehnic suportat de AJOFM?

Va multumesc
george-neagu, moderator
Nu beneficiază de indemnizația prevăzută de lege salariații următorilor angajatori:
a) instituții și autorități publice, astfel cum sunt acestea definite prin Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, precum și prin Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare;
b) angajatorii care la data solicitării acordării acestor sume se află în faliment, dizolvare, lichidare sau care au activitățile suspendate sau asupra cărora sunt impuse restricții din alte motive decât cele generate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2.
Multumesc mult