avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am fost angajata unei firme de paza, in functia de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am fost angajata unei firme de paza, in functia de dir. resurse ...

Am fost angajata unei firme de paza, in functia de dir. resurse umane iar pentru perioada feb-apr 2013, nu am primit salariu. Am fost la mediator, pentru ca asa e procedura si am actionat firma in instanta. Dupa ani de procese, cand nu mai speram nimic, in 2017 cand am primit o Dispozitie de la ANOFM prin care imi spunea ca voi fi despagubita din fondul de garantare. M am dus la posta si am ridicat suma cuvenita (6993 lei). In oct 2019, am primit de la ANOFM o alta decizie prin care ma informa ca s a produs o paguba si ca acea sum a nu trebuia despagubita din fondul de garantare si ca trebuie sa returnez banii. Am sunat la executare silita si mi a spus ca in momentul in care mi au fost acordati banii, asa era legea si am beneficiat de ea iar in 2019 a fost control de la Curtea de conturi si s a descoperit ca nu beneficiam de aceste sume. Nu stiu daca am fost explicita.
Intrebarea e daca mai pot actiona in instanta sau a trecut termenul legal? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: alina.mirica , utilizator 12:06, 27 Octombrie 2021
Actiona in instanta pe cine?
Nu sunt sigura, dar cred ca pe ANOFM, pentru ca ei mi-au dat banii si acum ii cer inapoi prin poprire
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2021
alina.mirica, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna!am avut un contract din perioada iunie 2021-apr 2022 in ... mona0507 mona0507 Buna!Am avut un contract din perioada iunie 2021-apr 2022 in care am avut 3zile co pe restul zilelor nu am primit banii.In mai 2022 m-am intors inapoi pana in ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in cazul in care am fost obligata sa semnez ca am fost in c.o. dar de fapt eu am lucrat micaelamicaela micaelamicaela sunt intr-o sit fff dificila. eu am fost la lucru pana pe 28 iulie inclusiv. in ac zi mi s-a adus la cunostinta ca voi fi disponibilizata. din 29 iulie am ... (vezi toată discuția)
Decizia nr. 16/2018 a iccj se aplica retroactiv? mariusf22 mariusf22 AMOFM București a trimis tatălui meu o decizie din 2019 prin care revoca decizia din 2017 în baza căreia el a primit în perioada Nov. 2016 Ian 2017 3 ... (vezi toată discuția)