Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poza angajat pe site-ul societatii-GDPR
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poza angajat pe site-ul societatii-GDPR

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca publicarea unei poze a unui angajat pe site-ul societatii este o data sensibila din punct de vedere GDPR. Si daca se poate o baza legala unde de unde sa reiasa acest aspect?

Va multumesc

Buna seara ,

GDPR definește datele biometrice ca fiind date personale rezultate din prelucrarea tehnică specifică legată de caracteristicile fizice, fiziologice sau comportamentale ale persoanei, care duc la confirmarea identității unice a persoanie respective.

In speta, este necesar acordul explicit al persoanei fotografiate, pentru a ca o fotografie sa fie expusa pe un site sau o platforma.

Acesta acord trebuie sa fie unul liber exprimat, informat, si specific, deci exprimat in vederea efectuarii respectivei fotografii.

Acordul poate fi retras, insa acesta, odata exprimat, este valabil pentru operatiunea pentru care a fost solicitat.