avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poza angajat pe site-ul societatii-GDPR
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poza angajat pe site-ul societatii-GDPR

Buna ziua,


Va rog sa imi spuneti daca publicarea unei poze a unui angajat pe site-ul societatii este o data sensibila din punct de vedere GDPR. Si daca se poate o baza legala unde de unde sa reiasa acest aspect?

Va multumesc

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara ,

GDPR definește datele biometrice ca fiind date personale rezultate din prelucrarea tehnică specifică legată de caracteristicile fizice, fiziologice sau comportamentale ale persoanei, care duc la confirmarea identității unice a persoanie respective.

In speta, este necesar acordul explicit al persoanei fotografiate, pentru a ca o fotografie sa fie expusa pe un site sau o platforma.

Acesta acord trebuie sa fie unul liber exprimat, informat, si specific, deci exprimat in vederea efectuarii respectivei fotografii.

Acordul poate fi retras, insa acesta, odata exprimat, este valabil pentru operatiunea pentru care a fost solicitat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineața. o întrebare. are dreptul cineva sa ma posteze ... cristi cronos cristi cronos Buna dimineața. O întrebare. Are dreptul cineva sa ma posteze pe rețelele de socializare fără acordul meu? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ... Sorin Zaharia Sorin Zaharia Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ( scanare faciala ) acceptat de catre angajati, pentru a putea respecta aspectul ... (vezi toată discuția)
[gdpr] poza cu act de identitate (selfie) pentru inregistrare la banca online japera japera Buna ziua, din ce in ce mai multe insititutii financiar bancare (e.g. banci, fintech, broker investitii etc.) cer ca parte din identificarea celor care ... (vezi toată discuția)