Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Schimbare firma SRL de la neplatitoare de TVA la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Schimbare firma SRL de la neplatitoare de TVA la platitoare de TVA.

Buna ziua.
Care este procedura de schimbare a unei firme SRL de la neplatitoare de TVA, la platitoare de TVA, firma urmeaza sa desfasoare activitati in spatiul intracomunitar ( este necesara mai intai inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari?) Multumesc.
george-neagu, moderator
Ar fi mai usor sa va raspundem daca ne spuneti ce fel de activitati vreti sa desfasurati ( intracomunitare ) . Livrari de bunuri catre persoane fizice sau juridice ? Sau prestari servicii ?
Buna ziua.
Se vor efectua livrari de bunuri si montaj - prestari de servicii, In Romania se executa partea de fabricatie a semifabricatelor care alcatuiesc constructiile pe structura lemn, in strainatate, le montam.
Revin cu o completare - contractele vor fi catre persoane juridice.
Locul livrarii de bunuri cu montaj ( adica unde se plateste TVA ) :

" (1) Se consideră a fi locul livrării de bunuri:
b) locul unde se efectuează instalarea sau montajul, de către furnizor ori de către altă persoană în numele furnizorului, în cazul bunurilor care fac obiectul unei instalări sau unui montaj; "

Prin urmare in Romania nu veti avea obligatii referitoare la TVA . Totusi sa vedeti daca nu sunteti obligat sa va inregistrati in scop de TVA in tara respectiva si sa facturati cu TVA din acea tara catre client dupa inregistrare .