Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Într-o familie, care a cumpărat o locuință, ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Într-o familie, care a cumpărat o locuință, plătește impozitul pe clădire și soțul și soția?

Bună ziua! În 2017 am cumpărat un apartament în București având ambii câte 50 %. Am plătit în fiecare an impozitul aferent regăsit pe ghișeul. ro pe numele soțului. Acum am primit o somație de executare silita pe numele meu precum ca nu am plătit partea mea. În tot acest timp nu am primit nici o înștiințare sau altceva. E normal asa ceva? Într-o familie, care presupunem ca a cumpărat o locuință, plătește impozitul pe clădire și soțul și soția?!
george-neagu, moderator
Valoarea totala a impozitului se imparte egal intre proprietari si se emite chitanta pe numele fiecaruia dintre soti. Pe ghiseul.ro apare fiecare proprietar in parte.
In mod normal trebuia sa fiti atentionata la ghiseu. Daca ati platit online s-a putut crea greseala.