Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... ANPC - amendă pentru plată ramburs
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

ANPC - amendă pentru plată ramburs

Cei de la protecția consumatorului ne-au avertizat că o să ne amendeze pentru că la modalitățile de plată pe site avem o taxă de +5 lei dacă clientul alege plata în numerar la livrare. Au zis că îi dezavantajăm pe cei ce aleg această opțiune și că trebuie să punem această taxă și la plata cu cardul sau să o scoatem difinitiv.
Oare e adevărat? Chiar ne pot amenda pentru așa ceva? Întreb pentru că majoritatea magazinelor online au asemenea taxă, am văzut și la Dedeman, Altex, Emag că au și multe alte magazine. Vă mulțumesc
pt a putea taxa in plus, ar trebui sa aveti o justificare, nu poate fi ca altii procedeaza la fel.
pt ce solicitati bani in plus pt plata numerar ?
daa exista o justificare, va costa in plus sau ceva, nu are cum sa va amendeze.
solicitati mai mult pe transport, fara sa conteze plata cu cardul , op sau numerar
gi-jane2, moderator