avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale preluare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

preluare firma

am o firma pe care nu o mai pot tine pe linia de plutire .as putea avea incredere in firmele de preluari ....mai am si un teren girat la o banca oare ar putea si el sa fie preluat de firma respectiva
Cel mai recent răspuns: gabriel_mg , utilizator 14:01, 17 Ianuarie 2010
fata de dumneavoastra, o "firma de preluare" ar fi posibil sa se comporte onest.
ceea ce se intampla utlerior cu "firmele preluate" este interesant.
va sfatuiesc sincer sa incercati o alta solutie.
dar daca o anume firma ar prelua firma mea eu asa mai raspunde cu ceva in viitor de faptele firmei preluatoare? eu as vrea doar sa nu mai am bataie de cap cu banca si cu actele de lichidare
nu, sigur ca nu raspundeti indata ce ati cesioant partile sociale si s-au indeplinit toate formalitatile la registru.
e complicat cu radierile, asa-i...
as mai avea o intrebare; firma mea are o rata lunara catre banca daca firma preluatoare nu o va mai plati dupa preluare eu as mai putea fi tras la raspundere, si daca da ce masuri de precautie ar trebui sa imi iau
-ajutati-ma va rog sunt in situatia sa iau o decizie foarte importanta pt mine si pentru...viitorul meu
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2010
gabriel_mg, utilizator
Daca dumneavoastra ati avalizat bilete la ordin in favoarea bancii pentru acest credit obtinut de societate , puteti fi executat silit in cazul in care firma nu achita creditul , chiar daca nu mai aveti nicio legatura cu firma .

Alte discuții în legătură

Executare silita bilet la ordin florindansam florindansam Buna ziua ! Am facut un credit la banca pentru firma mea acum 3 ani si am girat cu imobilele proprietatea firmei,de anul trecut firma se afla in procedura de ... (vezi toată discuția)
Bo avalizat laromla laromla Buna ziua, Am un BO avalizat la o firma partenera care l-a introdus la plata si nu am disponibil pentru plata. La randul meu am de recuperat de la un ... (vezi toată discuția)
Credit pe firma bigu4u bigu4u Suntem 2 asociati in firma si dorim sa luam un credit pe firma doar ca acest lucru nu e posibil deoarece celalalt partener a avut un credit pe persoana fizica ... (vezi toată discuția)