Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumnatul meu a murit si a lasat testament pe sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumnatul meu a murit si a lasat testament pe sora mea .toate ...

cumnatul meu a murit si a lasat testament pe sora mea .toate bunurile imobile si mobile .el se afla la a doua casatorie si din prima rezulta 2 copii.sora mea n a mai fost casatorita..in testament este specificat ca lasa totul la sora mea dar este specificat in testament ca el are doi copii .au dreptul copii la cota parte?
Da, au.
Copiii sunt moștenitori rezervatari. Asta înseamnă că legea le acorda o cota parte din moștenirea tatalui lor, ce nu le poate fi incalcata prin donații sau testamente.
Rezerva succesorala a ambilor copii este de 3/8 din averea tatălui lor.
Astfel, ei pot solicita reductiunea testamentului. Fie un natura (dacă bunurile pot fi împărțite fizic), fie prin echivalent (urmând ca sora dvs sa le achite sulte).
Dacă sunt de acord cu testamentul și sunt dispuși sa renunțe la succesiune, va moșteni sora dvs.
Dar în principal, trebuie dezbătută moștenirea, unde va fi necesara și prezenta lor.