Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot sa verific daca exista contract legal intre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot sa verific daca exista contract legal intre asociatia ...

Cum pot sa verific daca exista contract legal intre asociatia de proprietari si o firma de, administrare imobile.? Presedintele nu vrea sa prezinte acte, firma nu da pe la bloc deloc, la sediu de apartament nu ti deschide, primaria n are credibilitate in raspunsurile date, pentru ca nu prezinta copii-dovezi. Banii de salar la administrator+cheltuieli comune se platesc lunar in cont, banca daca o intrebi zice ca i secret bancar, nu ti da raspuns numai daca ai procura de la presedinte, asta se comporta ca un mafiot, tace. Ceva ii dubios in afacerea asta, de asta intreb
ART. 28 din legea 196/2018
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2) In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza
la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile
prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la
calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o
conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele
asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen
de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare
in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt
document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a
notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia
nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen
de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor
prevazute la art. 10.

Faceti o cerere in doua exemplare catre presedinte in baza art. de mai sus.
Pe unul sa semneze de primire/inregistreze si il pastarti dvs. . Nu doreste... o trimiteti prin posta cu confirmare de primire...
Nu o ridica sau nu raspunde... consultati un avoca si mergeti in instanta.
O sa recuperati banii cheltuiti cu avocat de la asociatie, sub forma de cheltuieli de judecata.
Ionut.ion, utilizator
Am parcurs pasii, inclusiv primarie, nu mai depun bani in cont pana ce nu i mi arata actele, nici presedintele nu i inregistrat la judecatorie, ii de forma sa reprezinte interesele unora, nu ia salar lunar
Faceți o sesizare la Primărie, la serviciul de control al administratorilor.
Legea nr 196/2018 prevede concret,fara exceptii sau derogari ca proprietarii au dreptul,la cerere,la orice document al asociatiei de proprietari
In temeiul dispozitiei mentionate,notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta