Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine face recepția părților comune pentru un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine face recepția părților comune pentru un bloc nou?

Cel care va vinde dvs.
Daca Asociatia de proprietari deja exista (fiind deja constituita, deoarece este un bloc din cadrul unui complex rezidential cu mai multe blocuri) nu ar trebui implicata? Nu stiu cum e legislatia, dar mie mi s-ar parea ok sa fie implicata, mai ales tinand cont ca pot fi vicii ascunse pe care dezvoltatorul(vanzatorul) le poate baga "sub pres".
Receptia se face intre dezvoltator/constructor si reprezentantul asociatiei de proprietari,cu incheierea de proces verbal de predare primire
Cel putin la nivel teoretic, momentul pentru receptie este depasit de momentul constituirii asociatiei de proprietari, deci... fara sa stim care este situatia in concret,...nu prea putem sa opinam.
Mi se pare perfect logic, si am tot cautat in legislatie o mentiune in acest sens, dar nu am gasit niciunde. Stii cumva unde anume este mentionat acest lucru? (lege, articol..)