Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID 19
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID 19

COVID 19 - Am si Eu intrebarea - daca un cetatean decedeaza in urma unui vaccinare anti covid, se poate trage la raspundere cineva? Inainte de vaccinare nu a avut nimic
gaborj71, utilizator
Dupa cate stiu vaccinarea NU ESTE OBLIGATORIE. In consecinta, administrarea vaccinului s-a realizat cu consimtamantul scris al celui care s-a supus administrarii serului.. Daca nu au fost respectate conditiile de administrare sau exista o culpa a celui care a efectuat actul medical, se poate formula plangere la Colegiul Medicilor si la organele abilitate. Efectul vaccinului este asumat prin semnatura de cel care a solicitat vaccinarea.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca este obligativitate interogarea pacientilor inainte de administrare a unui vaccin despre starea de sanatate respectiv testarea pacientului din p.v. al sănătății
Este obligatorie informarea inainte de vaccinare , apoi Consimtamantul scris este anterior actului medical.
Am inteles, trebuie sa ma mai informez despre modul de vaccinare, daca este cazul unde ma pot apela pentru formularea unei plângeri .
Inainte de vaccinare se completeaza un chestioanar unde specifici ce afectiuni ai si ce tatamente urmezi. Eu asa am completat.