Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avem 3 parti. Reclamant (X), Parat(y), intervenient ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avem 3 parti. Reclamant (X), Parat(y), intervenient accesoriu(z). ...

Avem 3 parti. Reclamant (X), Parat(y), intervenient accesoriu(z).
Instanta admite cererea de interventie in principiu a intervenientului Z printr-o incheiere interlocutorie.
Pe parcursul procesului, Intervenientul Z formuleaza o serie de exceptii in combaterea cererii de chemare in judecata si aparari pe fond.
Y nu formuleaza nicio aparare si nici nu depune intampinare.
Prin sentinta de fond, instanta de fond admite cererea lui X in contradictoriu cu Y , respingand exceptiile si respingand cererea de interventie a lui Z ca neintemeiata.
Paratul Y formuleaza recurs impotriva Sentintei de mai sus, solicitand reformarea sentintei in ceea ce priveste solutionarea exceptiilor invocate de Z. Intervenientul Z nu formuleaza recurs.

Intrebarea este urmatoarea: Reclamantul X este in drept sa formuleze recurs incident impotriva incheierii interlocutorii prin care s-a admis cererea de interventie a lui Z, dat fiind faptul ca solutionarea exceptiilor pe care le critica recurentul Y sunt invocate de acest intervenient?
ionita_emil, utilizator