Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in următoarea speța ...

Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in următoarea speța !
O persoana decedata deținea un cont bancar ,iar un succesor a scos banii din acest cont .Succesiunea s-a deschis la notar și sant mai mulți mostenitori . Notarul a fost informat verbal de scoaterea banilor de către unul din mostenitori. Ce trebuie sa facă notarul in aceasta situație pentru ca acești bani sa fie puși in masa succesorala ?
Va mulțumesc mult !
Notarul nu.poate să facă nimic,se rezolva.In instanța astfel de situatii.
Mulțumesc pentru răspuns. Nu exista nici o pârghie legală sa -i oblige sa pună banii la loc ?
Dacă notarul cere extrasul de cont și se vede clar cine a scos banii ,lasă lucrurile așa ,fără sa -l sancționeze cu o hotărâre ?

(mesaje reunite)
trandafir2, moderator
Notarul nu are atribuții pt a sancționa pe nimeni,asa cum v am spus neînțelegerile se solutioneaza în instanța.