avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in următoarea speța ...

Bine v-am găsit ! Va rog sa ma ajutați in următoarea speța !
O persoana decedata deținea un cont bancar ,iar un succesor a scos banii din acest cont .Succesiunea s-a deschis la notar și sant mai mulți mostenitori . Notarul a fost informat verbal de scoaterea banilor de către unul din mostenitori. Ce trebuie sa facă notarul in aceasta situație pentru ca acești bani sa fie puși in masa succesorala ?
Va mulțumesc mult !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarul nu.poate să facă nimic,se rezolva.In instanța astfel de situatii.
Mulțumesc pentru răspuns. Nu exista nici o pârghie legală sa -i oblige sa pună banii la loc ?
Dacă notarul cere extrasul de cont și se vede clar cine a scos banii ,lasă lucrurile așa ,fără sa -l sancționeze cu o hotărâre ?


(mesaje reunite)
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2021
trandafir2, moderator
Notarul nu are atribuții pt a sancționa pe nimeni,asa cum v am spus neînțelegerile se solutioneaza în instanța.
Notarul nu are atribuții pt a sancționa pe nimeni,asa cum v am spus neînțelegerile se solutioneaza în instanța.
Notarul nu are atribuții pt a sancționa pe nimeni,asa cum v am spus neînțelegerile se solutioneaza în instanța.

Alte discuții în legătură

Intrebare cont bancar pasalegaviorela pasalegaviorela Buna ziua . Doi soti au depozite bancare separate fara a se fi imputernicit reciproc . Unul decedeaza - banii se vor numi bani proprii ai decedatului sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)
Depozit bancar nedeclarat carsteaverginica carsteaverginica Buna ziua.Sotul a decedat , am dezbatut succesiunea , dar dupa terminarea procesului am aflat verbal de la unul din cumnati ca sotul depusese bani la banca ... (vezi toată discuția)